Köpvillkor Twinbusch.se & Mecia.se

Beställning

Vi säljer inom Sverige, för andra Nordiska länder så kontakta oss via formuläret för att beställa. I samband med din beställning registrerar vi dina uppgifter i ett kundregister. Vi kommer ej lämna ut dina uppgifter till tredje part, med undantag för våra egenägda bolag inom koncernen. Vill du radera dina uppgifter ur vårt register så ska du meddela oss detta, dock så kommer alltid viss information finnas kvar om dig om du köpt vara med garanti. Först när garantin gått ut så kan dina persondata raderas helt.

Vi säljer till Privatpersoner med ålder minsta ålder 18 år och Företag.

Betalningssätt

 • Faktura 10 Dagar: ( Gäller företag och privatpersoner efter godkänd kreditprövning ) Faktura kan komma att skickas ut via Collector Bank.
 • Orderbetalning: Du betalar mot faktura från Noxfinans, först när betalning är registrerad så kan leverans utföras.
 • Leasing: Vi kan erbjuda Leasing till företag 12-60 Månader ( Ring oss för offert) 
 • Delbetalning: Vi erbjuder delbetalning med Collector Bank.

Leverans

 • Hämta i Butiken i Hallstahammar: Du kan alltid välja att avhämta din beställning i Hallstahammar, ingen kostnad tas ut för frakt.
 • Leverans Schenker: Vi skickar din vara från vårt lager i Hallstahammar. Leveranstiden är 2-4 dagar på lagervaror och 2-6 veckor på Twin Busch produkter som ej finns i lager.
 • Express: Skickas direkt från Centrallagret i Tyskland till dig 3-7 arbetsdagar from den dagen vi mottagit betalning från dig.

Mindre gods som skickas i paket skickas normal ut inom 48 timmar from att vi mottagit din beställning. Leverans sker med Schenker och för privatpersoner så skickas paket till närmaste paketombud, för företag så skickas paket direkt till företagets adress ( OBS! Gäller endast Aktiebolag )

Större produkter så som Billyftar, Däckmaskiner, AC enheter mm skickas ut från vårt lager så fort produkten anlänt till oss i Hallstahammar. Normal leveranstid är Ca 2 - 6 veckor. Skall du hämta produkter på vårt lager så ringer vi dig när varorna finns för avhämtning. 

Förbokning av Twin Busch produkter!

Att förboka produkter är mycket fördelaktigt om du inte är i snabbt behov av produkten. Du spar en rejäl slant och produkterna håller samma höga kvalité och har samma garanti som övrig försäljning. Det som skiljer sig med förbokning mot vår ordinarie försäljning är att du måste betala för produkten i förskott eller med finansiering som startas direkt.

Hur går det till och vad händer när jag förbokar en produkt:

 1. Du väljer vilken produkt du vill förboka. Lägg den i varukorgen och genomför ditt köp.

 2. Vi mottager din beställning och skapar ett betalningsunderlag till dig.
 3. När vi mottagit din betalning så registreras den och din beställning och är nu bekräftad.
 4. Vi kontaktar fabriken och beställer din vara, vi betalar även fabriken nu.
 5. Nu har det gått Ca 2 veckor och din produkt är lastad i Container för transport till Göteborgs hamn.
 6. Vecka 7-8 så anländer Containern till hamnen och din vara förtullas nu in av oss.
 7. Så fort containern är förtullad ställs den på tåg upp till Örebro.
 8. När vi fått bekräftat att Containern är i Örebro så beställer vi lastbilstransport till Hallstahammar.
 9. Vi lastar av din produkt och kontrollerar så att den inte är skadad.
 10. Vecka 9-11 Nu kontaktar vi dig igen, det är nu dags för dig att planer produktens leverans. Ska vi skicka den till dig eller vill du hämta den på vårt lager i Hallstahammar.

Vi rekommenderar att du kommer till oss och hämtar varan. Du får då möjlighet att testa en lika dan vara som du köpt i vårt Showroom, och har du några frågor så kan vi på plats hjälpa dig med dom. Vi får även äran att träffa dig och bjuda dig på Kaffe, Dricka eller annan förfriskning.

Ångerrätt ( Gäller ej företag )

Du har som postorderkund ångerrätt i 30 dagar från inköpsdatumet. Om du inte är nöjd med en vara skickar du tillbaka den och betalar för returfrakten. Varan ska skickas tillbaka i originalförpackningen i rengjort och oförändrat skick tillsammans med retursedel och faktura. Specialbeställningar och metervaror återköps inte. Packa varan väl, eventuella transportskador till Twin Busch står du själv för. Twin Busch löser inte ut paket mot postförskott eller efterkrav. Återbetalning av varans pris och fraktkostnad sker inom 21 dagar från det att säljaren mottar meddelande om att avtalet hävts. Vid delretur förbehåller vi oss rätten att endast återbetala varans pris eftersom fraktkostnaden är samma oavsett antal och vikt.

Transportskador

Om varan har transportskadats ska du anmäla detta direkt till chauffören eller senast efter 5 dagar till fraktbolaget som gör en skadeanmälan. Fyll i och skicka med retursedeln som vi bifogar med leveransen. Twin Busch står för fraktkostnaden av ersättningsvaran. Vid felleverans står Twin Busch för eventuell extra fraktkostnad.

Garanti

Vi lämnar 2 års garanti vid fabrikations eller material fel på samtliga Twin Busch produkter från inköpsdatumet. Spara alltid din faktura som är ditt garantibevis, och skall kunna uppvisas vid förfrågan. Varan skall inte ha utsatts för onormalt slitage, vanvårdats eller ej servats efter dom rekommendationer som Twin Busch Sverige ger. Garantin gäller inte heller slitagedelar och förbrukningsvaror. Garantin är i första hand en utbytesgaranti, där vi skickar delar till dig som du sedan byter ut med stöd från oss. I särskilda fall kan vi åka ut för byte av del, men då debiteras resa och arbetstid för byte av del. På övriga produkter är det 1 års garanti om inget annat uppges på produkten. Kamasa produkter har livstids garanti om man efterföljer deras garantivillkor, se www.kamasatools.se för mer information om deras garantier.

Reklamation

Vid en eventuell tvist följer vi ARN´s rekommendationer. Enligt konsumentköplagen har du 3 år på dig att reklamera ett ursprungligt fel på en vara. Du måste lämna ett meddelande om felet inom skälig tid efter det att du har upptäckt det. När garantitiden har gått ut är det köparen som ska bevisa att felet fanns från början. ( Gäller ej företag, där gäller Köplagen )

Friskrivning

Vi friskriver oss från alla former av ekonomiska krav pga förseningar, trasig vara, missad kund, försenade arbeten mm. Twin Busch ( Expertenbolagen Nordic AB ) kan aldrig bli betalningsskyldig eller beläggas med Vite om det inte från början finns skriftliga överenskommelser om detta.